Карлос Кастанєда
Карлос КастанєдаНародився 25 грудня 1925 року у Кахамарці, Перу

Помер 27 квітня 1998 року (у віці 72-ох років) у Лос-Анжелесі, Каліфорнія, США

 

 

Карлос Кастанєда (25 грудня 1925 року – 27 квітня 1998 року) був американським письменником перуанського походження. Починаючи з «Повчань дона Хуана» у 1968 році, Кастанєда написав серію книжок, які описували його змістовні навчання в традиціях мезоамериканського шаманізму. Його 12 книжок було розпродано тиражем у більш ніж 8 мільйонів копій на сімнадцятьох мовах світу. І сам Кастанєда, який рідко виступав на публіці, і його книжки, вважалися неоднозначними протягом багатьох років. Прихильники заявляють, що книги є істинними, або, принаймні, цінними творами з філософії та описами практик, які збільшують усвідомлення. Академічні критики стверджують, що його книги - це витвори фантастики, посилаючись на внутрішні протиріччя, розбіжності між книгами та антропологічними даними, альтернативними джерелами для докладного вивчення Кастанєдою знань шаманських практик та відсутністю підтверджуючих доказів.

У своїх книгах Кастанєда оповідав від першої особи, тому що в них, як він стверджував, був його власний досвід під опікою шамана племені Які на ім’я дон Хуан Матус, з яким від познайомився у 1960 році. Кастанєда писав, що був визнаний доном Хуаном Матусом людиною, з енергетичною конфігурацією «наґуаля», яка, за вибором духа, може стати лідером партії провидців. Він також часто використовував термін «наґуаль» для позначення тієї частини сприйняття, що знаходиться в області незнаного, але досяжного для людини, маючи на увазі, що для його партії провидців, дон Хуан був в деякому розумінні зв’язком з цим незнаним. Кастанєда часто посилався на цю область, як на надзвичайну реальність, яка вказувала, що ця область дійсно була реальністю, але радикально відрізнялась від звичайної реальності, з якою зтикаються людські істоти, які залучені у повсякденну діяльність в рамках своїх соціальних умов. Звичайна реальність, з якою зтикалися люди, вважалась просто «описом», який був закладений в їх свідомість ще у дитинстві.

 

Біографія

 

Імміграційні записи свідчать про те, що Карлос Цезар Арана Кастанєда народився 25 грудня 1925 року у Кахамарці, Перу. Записи вказують на те, що своє прізвище він взяв від матері Сузани Кастанєда Навоя. Батьком Карлоса був Цезар Араня Бурунґарай. Його прізвище вживається з літерою ? у багатьох іспанських словниках, хоча його відомі роботи опубліковані у англізованій версії. Він виїхав до Сполучених Штатів на початку 50-х років і у 1957 році став їх повноцінним громадянином. У 1960 році він одружився з Маргарет Раньян у місті Тіхуана, Мексика. Їх шлюб протривав лише 6 місяців, але їх розлучення не було завершеним до 1973 року. Він здобув освіту у Каліфорнійському університеті в Лос-Анжелесі (бакалавр – 1962 р.; кандидат – 1973 р.).

Перші три книги Кастанєди «Вчення дона Хуана: якійський шлях знання», «Окрема реальність» та «Подорож в Ікстлан» були написані Кастанєдою у той час, коли він був студентом-антропологом у Каліфорнійському Університеті. Він писав ці книжки як дослідження журналу, описуючи своє навчання з традиційною «людиною знань», визначеним як Хуан Матус, індіанець племені Які з північної частини Мексики. Кастанєда отримав ступінь бакалавра та докторські ступені на основі робіт, описаних у цих книгах.

У березні 1973 року Кастанєда був персонажем з обкладинки для статті в газеті Тайм за 5 березня 1973 року (випуск 101 №10). У статті його описали, як «загадку, оповиту таємницею». Після цього інтерв’юю і до 90-х років Кастанєда зник з поля зору громадськості.

У 1974 році була надрукована його четверта книга «Казки сили». Книга завершувалась стрибком Кастанєди в безодню і вона поклала кінець його навчанню під опікою дона Хуана. Кастанєда продовжував бути популярним серед читацької аудиторії після виходу в друк наступних його книжок. Всього було опубліковано дванадцять книжок Кастанєди, дві з яких – посмертно.

У 90-х роках Кастанєда знову почав з’являтися на публіці з ціллю зарекомендувати Тенсьоґріті, групу рухів, що передавалися 25 поколіннями тольтекських шаманів. Станом на 16 червня 1995 року статут, виданий Джорджем Шортом був поданий на створення «Cleargreen incorporated». У твердженні про мету Cleargreen йдеться, зокрема, про те, що «Cleargreen – це корпорація з двоякою метою. По-перше, вона спонсорує та організовує семінари та практикуми з Тенсьоґріті Карлоса Кастанєди, і по-друге – це видавництво». Компанія Cleargreen опублікувала три відео курси з рухами Тенсегріті ще при житті Кастанєди. Сам Кастанєда на цих відео не з’являвся.

Кастанєда помер 27 квітня 1998 року в Лос-Анджелесі через ускладнення від раку печінки. Не було проведено жодної публічної похоронної процесії, Кастанєду кремували, а прах направили до Мексики. І не пройшло і двох місяців, як 19 червня 1998 року у газеті Лос-Анджелес Таймз за допомогою Д. Р. Морінгера з’явився некролог під назвою «Тиха смерть таємничого автора Карлоса Кастанєди».

Твори

 • Повчання пана Івана: якійський шлях знання (The Teachings of Don Juan: A Yaqui Way of Knowledge (1968)) (літо 1960 року до жовтня 1965 року)
 • Особлива реальність: подальші розмови з паном Іваном (A Separate Reality: Further Conversations with Don Juan (1971)) (квітень 1968 до жовтня 1970 року)
 • Мандрівка в Ікстлан: уроки пана Івана (Journey to Ixtlan: The Lessons of Don Juan (1972)) (літо 1960 року до травня 1971 року)
 • Побрехеньки енергії (Tales of Power (1974)) (осінь 1971 року до «останньої зустрічі» з паном Іваном Матусом у 1973 році)
 • Друге коло енергії (The Second Ring of Power (1977)) (Зустріч його друзів-учнів після «останньої зустрічі»)
 • Подарунок Орла (The Eagle's Gift (1981)) (Продовження з його друзями-учнями; потім тільки з Ла Ґордою)
 • Полум’я зсередини (The Fire From Within (1984)) (повчання пана Івана про «другу увагу» впродовж «останньої зустрічі» у 1973 році)
 • Енергія тиші: подальші уроки пана Івана (The Power of Silence: Further Lessons of Don Juan (1987)) («Конспектна суть» уроків пана Івана)
 • Мистецтво сніння (The Art of Dreaming (1993)) (Огляд уроків пана Івана у снінні)
 • Тихе знання (Silent Knowledge (1996))
 • Магічні рухи: практична мудрість шаманів древньої Мексики (Magical Passes: The Practical Wisdom of the Shamans of Ancient Mexico (1998)) (Рухи тіла для ламання бар’єрів нормального сприйняття)
 • Колесо часу: шамани древньої Мексики, їх думки про життя, смерть та всесвіт (The Wheel of Time: Shamans of Ancient Mexico, Their Thoughts About Life, Death and the Universe (1998)) (Обрані цитати з перших восьми книг)
 • Активний бік нескінченності (The Active Side of Infinity (1999)) (Пам’ятні події його життя)

Інтерв’ю

 • Ґрасіела Корвалан, журнал «Магічна суміш №14», «Розмова з невловимим Карлосом Кастанєдою» (Graciela Corvalan, Magical Blend #14, “A conversation with the elusive Carlos Castaneda”).
 • Ґрасіела Корвалан, журнал «Магічна суміш №15», «Карлос Кастанєда, частина ІІ» (Graciela Corvalan, Magical Blend #15, “Carlos Castaneda, part II”).
 • Сандра Бьортон, журнал «Тайм». «Магія та реальність» (Sandra Burton, Time Magazine, “Magic and Reality”, 1973).
 • Ґрасіела Корвалан, «Шлях толтеків – розмова з Карлосом Кастанєдою», (Graciela Corvalan, “Der Weg der Tolteken - Ein Gespr?ch mit Carlos Castaneda”, Fischer, 1987).
 • Карміна Форт, «Розмови з Карлосом Кастанєдою», (Carmina Fort, “Conversationes con Carlos Castaneda”, Madrid (Spain), 1991).
 • Сем Кін, «Сайколоджі Тудей», «Учень відуна» (Sam Keen, Psychology Today, “Sorcerer's Apprentice”, 1975).
 • Річард Левітон, журнал «Йоґа» за березень-квітень 1994 року під номером 115, «Мистецтво сніння» (Richard Leviton, Yoga Journal, March/April 1994 #115, “The Art of Dreaming”.
 • Кейт Томпсон, журнал «Нью Ейдж» за березень-квітень 1994 року, «Говорить Карлос Кастанєда: портрет відуна» (Keith Thompson, New Age Journal, March/April 1994, “Carlos Castaneda Speaks: Portrait of a Sorcerer”.
 • Брюс Ваґнер, «Деталі», березень 1994 року, «Таємниче життя Карлоса Кастанєди: живете тільки двічі» (Bruce Wagner, Details, March 1994, “The Secret Life of Carlos Castaneda: You Only Live Twice”).